Професия интериорен дизайнер – Ивана Тонева
Работя с нея вече 4 години. Спомням си първите ми впечатления – високото грациозно, стилно и ведро момиче. А как се вижда тя? Като приклeкне пред огледалото – рисковете на високия интериорен дизайнер, който проектира огледалата така, че да са удобни за всички други.
Изтъкана от естетика, перфекционизъм, стил, изящество и нежност, тази творческа личност ръководи толкова мащабни проекти, отворила много табове на браузъра за мебели и осветителни тела, гледайки на втория монитор сегашния проект в AutoCad, а между другото рисувайки на стъкло и разработвайки детски курсове за дизайн и проектиране, защото освен всичко друго носи в себе си и онзи творец, неспиращ да твори и даващ на децата нестихващия плам за създаване на красота.
Ивана е от онези рядко срещани хора, в които се опитваш да намериш някакъв недостатък, опитваш се дори да им се ядосаш или подразниш за нещо, но не успяваш. Не случайно тя е любимият партньор във всяко начинание, което започваме във Фюжън.
Обича да слуша хубава музика, докато пресмята квадратури и понякога толкова дълбоко си визуализира мислено проекта, че се взира в някого и не помръдва погледа си. В началото си мислих, че ме удостоява с честта да ме съзерцава, а всъщност е сериозно съсредоточена в мисълта си и моят образ няма нищо общо със ситуацията. Реших да пробвам и аз – взирането помага за идеите. И така, запознайте се с нея.
Коя си Ти?
Казвам се Ивана и съм част от екипа създатели на Fusion. Спокойно мога да кажа, че сбъднах една от най-големите си мечти – да правя това, което обичам. Благодарна съм, че имам до себе си хората, с които вече 10 години продължаваме да мечтаем, да се вдъхновяваме взаимно и да сбъдваме мечтите си.
Образование
Магистър съм по Инженерен дизайн – Интериор и дизайн за мебели в ЛТУ. Впоследствие изкарах и втора магистратура – Педагогика на изобразителното изкуство в НХА. Средното си образование завърших в Художествената гимназия в Казанлък, специалност Промишлен дизайн, където развих любовта си към изкуството.
Професионален път
Като интериорен дизайнер работя от 2010 година, като първите проекти бяха в областта на жилищното обзавеждане. В последните 5 години основно проектирам офис пространства, след като през 2015 г. с колегите създадохме и развиваме наша уникална услуга FUSION OFFICE DESIGN, представляваща обединяване между интериорен дизайн и въвличането на служителите на компанията чрез генериране на идеи и творческо участие за промяна на работната среда. Основата на концепцията е в приноса на самите служители в процеса на изграждане на тяхното работно пространство.
Успоредно с дизайна, през годините разработих и преподавах в авторския ни курс Дизайн и проектиране за деца и в част от курсовете ни по рисуване за възрастни, на които сега съм ментор.
Как избра интериорния дизайн за своя професия?
Обичам изкуството във всичките му форми, но също толкова обичам и се вълнувам от математиката и по-техническите дисциплини, така че да избера пътя на интериорния дизайн, където всичко това се слива в едно, беше напълно естествено. В дизайна има много рисуване и абстрактно мислене, но и също толкова техническа мисъл, точност и прецизност – „Точката, където науката и изкуството се срещат“ – цитат на Робин Матю, който много харесвам.
Що е това съществото Интериорен дизайнер?
Същество, лудо в същността си, защото на първо място, за да си интериорен дизайнер, е необходимо да обожаваш това, което правиш и да го правиш със сърце и душа.
Ясно е, че интериорният дизайнер трябва да притежава знания и умения в области като математика, рисуване, геометрия, конструиране, цветознание, да познава и борави със софтуери за проектиране. Само част от функциите му в изпълнението на един проект са: разработването на идейни концепции, след това и на работен проект, количествени сметки и бюджет. Но за един добър проект и изпълнението му, те не са достатъчни и са по-малката част от целия процес. Необходими са тясна и навременна комуникация с клиенти, партньори, подизпълнители и доставчици, организация и координация на всички дейности, планиране на времето, поемане на инициатива и отговорност – качества, които човек учи цял живот в своята практика и в ежедневните си дейности.
Как се вдъхновяваш?
При мен това е лесно, защото във Fusion вдъхновение може да черпиш постоянно. От страхотните колеги, които имам и с които отдавна сме като семейство, през разнообразните дейности, които създаваме и в които горим с цялото си сърце, до децата на Fusion, които обучаваме. Именно децата правят всеки ден различен, вдъхновяващ, зареждащ и осмислят работата ни като творци и педагози.
Когато 9-годишно дете от курса по Дизайн и проектиране те интервюира, за да разбере какъв човек си и какво харесваш и след това проектира стая, която да отговоря на теб и потребностите ти и аргументирано защитава проекта си, по-голямо вдъхновение и надежда за бъдещето от това има ли?
Когато видиш празно пространство какво си мислиш?
Вълнувам се 🙂 По същия начин, по който се вълнувам пред белия лист, когато рисувам. В онзи момент има една особена магия, която те завладява и ти дава тласък да твориш.
Всички знаем какви неща има в една дамска чанта. Какво има в твоята?
Знам защо ми задаваш този въпрос. Известен факт сред колегите и приятелите ми е, че в чантата ми, независимо колко е голяма, винаги има ролетка и макетно ножче и освен мен и хората около мен знаят, че могат да разчитат на тях 🙂
Кои са 3-те неща, които един интериорен дизайнер използва най-често?
Ако имаш предвид качества, за мен това са: творческо мислене, гъвкавост и търпение.
Като предмети това са компютърът, различни видове картели и телефонът.
Обичаш да влагаш цвят в проектите. Защо цветовете са толкова важни?
За цветовете мога да говоря с часове. Обичам ги, защото вдъхновяват, създават магията, душата на едно пространство и за мен всеки интериор би страдал, ако в него няма цвят.
Всеки цвят притежава определени качества, които съзнаваме или не, влияят на нашето настроение, чувства, емоции и възприятие за живота. И ако познаваме качествата им, цветовете могат да бъдат наш помощник в това да разберем повече за нас самите и хората около нас. Не е случайно и това, че в определени периоди от своя живот ние имаме предпочитания повече към едни цветове и по-малко към други и с времето това се променя. Цветът е индивидуално преживяване и затова е много важно какви цветове ще вложим вкъщи, на работното ни място, в облеклото ни.
Кое е най-важното в тази професия?
Всъщност “по-” и “най-важно” в тази професия няма. Всяка част от процеса по създаване на дадено пространство играе ключова роля за добрия краен резултат. Дори на пръв поглед дребни неща като избора на конкретен модел дръжки например, за дизайнера е много важен елемент и не може да си позволи да го пренебрегне. Примерите са много и именно изпипването и мисълта за всеки детайл отличава работата на интериорния дизайнер.
Това, към което се стремим във Fusion, е клиентите ни – частни или корпоративни, да бъдат сътворци в процеса по създаването на дома или работното им място. Когато успеем заедно да интегрираме в проекта индивидуалното им разбиране за красота и хармония и дори го надхвърлим, отваряйки пред тях по-широки възможности, крайният резултат е гарантиран.